Sayfalar

13 Temmuz 2016 Çarşamba

Kore'de Dil Okulu:Sungshin Women's University

Uzun zamandır blogumu güncellememiştim.6 aylık Kore'deki dil okulu maceram şimdilik bitti, tekrar ne zaman giderim kesin bir tarih belirleyemiyorum. Bu yazımda kendi dil okulumdan bahsetmek istedim.

Sungshin Women's University adından da anlaşılacağı gibi sadece kadınların gidebildiği üniversitelerden. Kore'de üniversite belirlerken en öncelikli koşulum dil kursuna gelenlere de yurt sağlamasıydı maalesef her üniversite yapmıyor bunu. Hem dil kursu hem de yurt uygun fiyatlı olunca buraya başvurdum. Dil için her kura 1000$ (iki kur aldım), yurt için her aya 270$ ödedim ve 6 ay kaldım. Bunun haricinde her kur için 60$ ekstra kitap maliyeti oldu,kitap olarak hem Yonsei'ninkini hem de kendi üniversitelerinin alıştırma kitabını kullanıyorlar.

Üniversitede en memnun kaldığım şey yurduydu hem yeni hem de her oda 2 kişilikti ayrıca yeri çok merkeziydi.İçerisinde çamaşır makinesi,ocağı,mikro dalgası, buzdolabı en önemlisi de odaya özel banyosu vardı ki bu büyük bir nimet. Kore'de en büyük problem barınma olduğu için yurt konusunda oldukça şanslı çıktım. Eğer tek kalmak isterseniz tek kişilik yurtları da var ama tabi ki daha maliyetli  aylık 450$ kadar.

Genelde üniversitede ki dil kursları aşağı yukarı aynı iş biraz öğrencide bitiyor. Okulun eksi yönlerine gelirsem yabancılar arasında fazla bilinmediği için genel olarak kursa gelenler çinli bu da sizi yabancı olarak azınlık yapıyor. Çinliler genelde  diğer yabancılarla pek muhattap olmuyorlar, eğer tek başınıza giderseniz kendinizi yalnız hissedebilirsiniz.

Üniversite kadın üniversitesi olduğu için okulun çevresinde çok fazla butik,kozmetikçi ve kafe var ancak yemek yenecek yer konusu sıkıntılı.Bunun için Sungshin'e 10 dk uzaklıktaki Kore Üniversitesi'ne gidiyorduk o tarafta daha çok restoran var.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder